NAS server – 1. část

image_pdfimage_print

Zhruba před dvěma lety jsem začal uvažovat o nějakém domácím úložišti dat, abych mohl z různých počítačů pracovat se stejnými daty. Nakonec jsem se rozhodl  pro (NAS) Network-Attached Storage – připojená síťová paměť. V té době se samozřejmě dalo zařízení NAS pořídit od různých výrobců. Vzhledem k tomu, že jsem při hledání na webu narazil na volně přístupný SW FreeNAS, jsem se nakonec rozhodl, že si toto zařízení postavím sám. 

SW FreeNAS

FreeNAS® Network-Attached Storage (NAS) (připojená síťová  paměť), systém založený na FreeBSD a vydaný pod BSD licencí. NAS poskytuje operační systém, který je optimalizovaný pro ukládání a sdílení souborů. FreeNAS je od verze 8.0 (květen 2011) dále vyvíjen vývojáři  iXsystems. Pokud máte zájem, stáhněte si částečně přeložený manuál verze 8.3.0 (download na této stránce). To je verze, kterou momentálně používám. Podrobnější informace k verzi 8.3.0 najdete na odkazu: http://sourceforge.net/projects/freenas/files/FreeNAS-8.3.0/RELEASE/. Momentálně je k dispozici verze 9.0.1.

Poznámka:

FreeBSD je distribuce linuxu – operační systém. Na tomto systému je vystavěna implementace NAS funkcí. Není třeba mít z tohoto prostředí obavy, NAS se obsluhuje z přehledné webovské stránky. FreeNAS je k dispozici v kompilaci pro x86 (dvaatřicet bitů) nebo x64 (čtyřiašedesát bitů). 

První pokusy

Pro instalaci jsem použil starší PC s procesorem Intel P4 a pamětí 2G. Instaloval jsem FreeNAS 8.2.0 x86. Výhodou je, že neinstalujete nic na disk. Takže je třeba:

1. PC –  s procesorem Intel P4 a pamětí 2GB, volný konektor SATA a připojenou CD mechaniku

2. USB paměť – min. 2GB 

3. Volný disk SATA

4. Staženou image poslední verze SW FreeNAS x86, určenou pro CD.

Vše je podrobně popsáno v originálním manuálu, který si můžete stáhnout v .PDF. Podívejte se také na tyto odkazy:

http://doc.freenas.org/index.php/Main_Page; http://web.freenas.org/support/; http://doc.freenas.org/index.php?title=Main_Page&oldid=9629