Raspberry Pi

image_pdfimage_print

Již nějakou dobu, ve volných chvílích, provádím pokusy s Raspberry Pi. Jakmile se začal tento mikropočítač prodávat, pořídil jsem jeden z prvních kousků Raspberry Pi 1 B.

Využil jsem ho na přehrávání filmů a videí s domácího serveru (bez jakýchkoliv úprav nastavení config.txt). Instalován je SW RaspBMC. Ve spojení s TV LG to je velmi dobrý přehrávač. Bez problémů přehraje i 3D filmy. Ovládání je přes ovladač TV nebo klávesnici Logitech. Podařilo se mi koupit velmi pěkné kovové krabičky, které vyrábí česká firma.

Další stejný Pi jsem pořídil následně. Dělal jsem různé pokusy s přetaktováním. Delší dobu jsem se tomu nevěnoval, až před cca několika měsíci jsem se k tomu vrátil. U Raspberry Pi 1 B jsem nakonec přidal pasivní chlazení a nastavil přetaktování ARM na 1 GHz, GPU a RAM. Instaloval jsem novou verzi SW Raspbian, která přetaktování umožňuje. Výsledek je slušný. Systém je docela svižný, ve srovnání s NT Asus (Atom a win7), několikanásobně rychlejší při startu, přístupu na internet a otvírání souborů (obrázků), atd. Teplota obvodů nepřesahuje 55 °C i při delším zatížení procesoru na 100%. 

Po úspěšném přetaktování jsem vyzkoušel instalaci SW DosBox do Linuxu a instalaci a spuštění deníku Locator 1229 v DosBoxu. Po počátečních potížích (neznalost pravidel linuxu), se vše povedlo a deník Locator na Raspberry Pi 1 B funguje. Není to samozřejmě žádná závratná rychlost ale pro psaní deníku dostatečná. Ještě bude třeba upravit co nejvhodněji konfiguraci DosBoxu.

Řekl jsem si, že ještě vyzkouším novou Raspberry Pi 3 B s větší RAM a rychlejšími obvody. Tuto verzi Pi jsem opatřil pasivním chlazením a přidal jsem i aktivní chlazení (malý ventilátor na 12V, který však běží na 5V a není slyšet). Ventilátor se spíná při překročení teploty obvodů cca 50 °C a vypíná při poklesu pod 40 °C. Tato opatření se ukázala nutná vzhledem k většímu  celkovému odběru 5V/ 2,5A a přetaktování.

Pokračování příště.